KUNTAVAALIEN tulos veti Sari Palmun (kesk.) sanattomaksi. Hän sai 236 ääntä, mikä oli Alajärven suurin äänipotti.
–Tuntuu ihan huikealta. Olen äärimmäisen kiitollinen, ja hyvin nöyränä tuloksen suhteen.
Syyksi poikkeukselliseen suureen äänimäärään Palmu arvelee pitkäjänteisen työnsä Alajärven ja maakunnan puolesta.
–Ihmiset ottavat paljon yhteyttä omissa ja yritystensä asioissa. Olen aina halunnut kuunnella, auttaa ja selvittää asioita. Laajat verkostot valtakunnan tasolle vaikuttavat varmaankin myös.
Poliittinen ura alkoi Keskustanuorissa 15-vuotiaana, ja 19-vuotiaana hän lähti kuntavaaliehdokkaaksi äidinkielenopettajansa kannustamana. Valtuustopaikka tuli kolmansissa vaaleissa, sitä ennen hän oli ehtinyt toimia nuorisolautakunnassa ja terveyslautakunnassa. Sittemmin luottamustehtäviä on ollut valtakunnan tasollakin.
KESKUSTA sai Alajärvellä takaisin kaksi edellisissä vaaleissa menettämäänsä paikkaa, vaikka valtuusto pieneni kahdella.
–Meillä oli hieno joukko ehdokkaita, olen heistä kiitollinen. Keskusta on tehnyt oikeudenmukaista politiikkaa, nyt ihmiset tulivat kotiin ja vaihdettiin keskelle uudelleen. Tärkeimpinä teemoina tulevalla kaudella näen elinvoiman säilyttämisen ja parantamisen Alajärvellä valtionosuuksien pienentyessä.Työllisyys täytyy saada sellaiseksi, että verotuloilla voidaan palvelut tuottaa kuntalaisille: varhaiskasvatus ja koulutus ovat äärimmäisen tärkeitä. En ole keskittäjä, toivon että kyläkoulut säilyvät.
Hyvinvointialueen asioihin ruohonjuuritason näkemystä
PALMU valittiin myös hyvinvointialueen valtuustoon 997 henkilökohtaisella äänellä.
–Hyvinvointialueen osalta äärimmäisen tärkeää on säilyttää täällä sote-keskus, ei ole järkeä keskittää palveluita maakuntakeskukseen. Leikkaamisen tie on kestämätön, se ei tule edes tuomaan säästöjä, koska tiloja ei ole valmiina vaan ne on rakennettava.
Palmu toivoo omahoitaja- ja omalääkärimallin käyttöönottoa sekä lääkärityön ostopalveluna hankkimisen lopettamista sekä tukea henkilöstölle sairauspoissaolojen vähentämiseksi. Hänellä on laaja näkemys sosiaali- ja terveyspalveluiden ruohonjuuritasolta työssään sairaanhoitajana vanhusten asumispalveluyksikössä.
–Lasten ja nuorten haasteisiin ja ongelmiin ja ennen kaikkea ongelmien ennaltaehkäisyyn on tartuttava ripeästi – meillä ei ole varaa menettää yhtään lasta tai nuorta.