VIMPELIN VEDON koripallon C-tytöt järjestivät lauantaina liikuntahallilla Keskisen alueen 1-divisioonan turnauksen. Avausottelussa Veto kaatoi vahvan peliesityksen jälkeen Säynätsalon Riennon 66–44 (16–12, 18–12, 16–10, 16–10). Turnauksen päätösottelussa Veto joutui taipumaan HoNsU Redille 57–51 (13–18, 25–4, 13–6, 6–23). Veto oli tappiolla kolmen jakson jälkeen 51–28. Sisukkaasti taistellut kotijoukkue nousi kuitenkin kovalla prässillä mukaan voitto taisteluun. HoNsUn johto kuitenkin piti ja Veto hävisi lopulta 6 pisteellä. Veto on sarjassa tällä hetkellä viidentenä ja lopputurnaus paikka ratkeaa sarjan viimeisten turnausten perusteella.
VIMPELIN VEDON 14-vuotiaiden tyttöjen koripallojoukkue on valmentaja Roosa Haapalan mukaan ottanut isoja harppauksia eteenpäin. Joukkue pelaa entistä rohkeammin ja on kehittynyt kauden mittaan. Ensimmäinen voitokas ottelu oli osoitus hyvästä asenteesta ja voitontahdosta.
–Eteenpäin on menty, ja joukkueessa on paljon innokkuutta. Tavoitteena on päästä “Final Four” -lopputurnaukseen, mutta se vaatii voittoja kovista vastustajista. Ensimmäisessä turnauspelissä lauantaina Säynätsalon Rientoa vastaan nähtiin jo fiksua pelaamista, Haapala kertoo.
Joukkueen pelaajat Essi Kaunisto ja Emilia Santala ovat innostuneet koripallosta jo useamman vuoden ajan. Essi on pelannut neljä ja Emilia kolme vuotta. Molemmat ovat löytäneet lajin pariin kaverien kautta ja ovat nauttineet pelaamisesta heti alusta asti.
–Kävin katsomassa harjoituksia ja minut pyydettiin mukaan. Koripallossa oppii peliälyä ja yhteistyötä, Essi toteaa.
Hän toivoisi, että koripallo olisi isommassa roolissa myös koulun liikuntatunneilla. Parhaana muistona hänelle on jäänyt kahden vuoden takainen turnaus Vaasassa, jossa joukkue voitti HoNsUn. Saman muiston jakaa myös Emilia Santala, joka pelasi tuolloin samassa joukkueessa.
–Treenaamme kolme kertaa viikossa, ja monilla on tavoitteena pelata korkeammalla tasolla tulevaisuudessa. Itse olen pesäpallolukkari, ja peliälystä on hyötyä myös koripallossa. Silti koripallo menee itsellä pesäpallon edelle, Emilia kertoo.
Molemmat seuraavat lajin huipputasoa ja ovat myös pelanneet katukoristurnauksissa. Koripallo tarjoaa vauhtia ja yhteisöllisyyttä, mikä tekee siitä heille rakkaan harrastuksen.
Huhtikuun alussa on luvassa 14-vuotiaiden kotiturnaus, jossa Veto pääsee esittämään taitojaan kotiyleisön edessä.
–Puolustamisessa on vielä parannettavaa, mutta kehitystä tapahtuu koko ajan, Emilia analysoi.
Turnauksen ottelutulokset ja lisätietoa löytyy basket.fi-sivustolta.
ViVen tiedotus, Lasse Pippola