KRAATTERIJÄRVI Geoparkin alue oli näyttävästi esillä Pohjois-Euroopan suurimmilla matkailualan messuilla Helsingissä 16.–19. tammikuuta. Mukana osastolla oli edustusta jokaiselta paikkakunnalta ja messuyleisöä riitti: raportin mukaan kävijöitä oli 58 000, 11 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.
Kraatterijärvi Geoparkin toiminnanjohtaja Sari Hyttinen iloitsi erityisesti siitä, että kotimaan matkailu näytti kiinnostavan osallistujia kiitettävän paljon.
–En allekirjoita väitettä siitä, että kotimaan matkailu ei kiinnostaisi suomalaisia, päinvastoin. Messuilla huomasi, että kotimaan kohteet – ne vähemmänkin tunnetut, mutta nousussa olevat – kiinnostavat. Suurimmalle osalle kävijöistä käsite geopark oli tuntematon, samoin tämä alueemme oli monelle tuntematon. Messujen tärkeintä antia meidän näkökulmastamme oli tehdä aluetta tunnetuksi ja saada näkyvyyttä, ja siinä onnistuttiin hienosti, sanoo Hyttinen.
Kraatterijärvi Geoparkin messuosasto sai kiitoksia visuaalisuudestaan ja ilmapiiristään.
–Kävijät kyllä huomaavat sellaiset asiat heti. Palautteen perusteella meidän osastolta välittyi hyvä henki, yhdessä tekemisen meininki ja myös eräänlainen raikkaus. Visuaalista ilmettä kehuttiin tyylikkääksi ja mystiseksi.
Ensi kesän matkailua ajatellen koettiin jännittäviä hetkiä – Kivitipun majoitus- ja ravintolapuolen järjestämisestä kirjoitettiin sopimukset Lappajärven kunnan ja toimijoiden kesken Matkamessuja ajatellen aivan loppumetreillä.
–Tätä kyllä jännitin kovasti. Onneksi saimme messuille hyviä uutisia ja messutarjouksia jaettavaksi, koska golf- ja teatteripaketit herättivät paljon kiinnostusta.
YHTEISTYÖ on Kraatterijärvi Geoparkin kehittämisen edellytys, uskoo Hyttinen.
–Ilman kuntien välistä yhteistyötä tästä ei kerta kaikkiaan tulisi yhtään mitään. Jos ajatellaan kansainvälisiä matkailijoita, niin ei heitä kiinnosta yksittäinen kunta, heitä kiinnostaa koko alueen tarjonta. Jopa koko Järviseudun alue on kansainväliselle matkailijalle pieni alue. Meillä on kuitenkin uniikki tuote, Euroopan suurin kraatterijärvi, joten uskon, että myös kansainvälisten matkailijoiden kiinnostus saadaan herätettyä.
Matkamessuilla tavoiteltiin kuluttaja-asiakkaille suunnattua näkyvyyttä. Ensi viikolla Hyttinen kertoo suuntaavansa Kokkolaan ryhmämatkoja järjestäville suunnattuun myyntitilaisuuteen yhteistyössä Visit Seinäjoki Regionin kanssa.
–Sitä seuraavalla viikolla lähdetään Suoma-kiertueelle Vaasa-Oulu-Kuopio välille, jossa myös tavoitellaan ryhmämatkojen järjestäjiä, esimerkiksi eläkejärjestöjä ja harrasteryhmiä. Huhtikuussa sitten osallistumme Tampereella järjestettäville Kotimaan Matkailumessuille.
Tulevan kesän Geopark-viikon ajankohtaa on pohdittu, mutta asiasta ei ole vielä tehty lopullista päätöstä.
–Ensi viikolla meillä on hallituksen kokous, ehkä viikolla kuusi osaamme jo sanoa tästä enemmän, sanoo Hyttinen.