Perinteinen pohjalaislaji keräsi nuoret painijat Evijärvelle 

Nuorten painileirille osallistui noin 30 innokasta lajin harrastajaa.
Nuorten painileirille osallistui noin 30 innokasta lajin harrastajaa.
Nuorten painileirille osallistui noin 30 innokasta lajin harrastajaa.
Nuorten painileirille osallistui noin 30 innokasta lajin harrastajaa.
Julkaistu:
Kategoria:

NUORTEN painileiri osoitti lajin suosion jatkumista. 8–14-vuotiaita osanottajia oli noin kolmekymmentä, Järviseudun lisäksi Nurmosta, Kauhavalta ja Kokkolasta. Myös kolme tyttöä oli poikien mukana oppimassa painimisen taitoja. Lähes neljä tuntia kestäneet harjoitukset alkoivat aamulla ja tauon jälkeen jatkettiin iltapäivällä. Petri Övermarkin lisäksi harjoituksia veti useita lajin taitajia. Harjoitukset eivät olleet liian vakavaa vääntämistä, vaan monipuolista ja ilon täyttämää liikuntaa. Harjoitusten vetäjät näyttivät painin liikkeitä omilla suorituksillaan ja henkilökohtaisella opastuksella. Pedagoginen ohje, että opettajan on osattava siirtää oma innostuksensa oppilaaseen, näkyi harjoituksissa nuorten tekemisessä. 

Iltapäivällä harjoituksiin saatiin vieraaksi olympiavoittaja ja maailmanmestari Jouko Salomäki. 

–Kaikista lajin harrastajista ei tule kilpapainijoita. Paini kuitenkin antaa erinomaisen pohjan moneen muuhunkin lajiin sen monipuolisuuden takia. Se vaatii voiman lisäksi notkeutta ja kehon hallintaa, kertoi Salomäki.  

– Se opettaa, että aina ei voi voittaa vaan on hyväksyttävä myös häviöt. 

Övermarkin painijasuvun perinnettä oli jatkamassa 11-vuotias Aleksi Övermark. Hän on harrastanut painia kaksi vuotta. Hänelle ainakin vielä tämä on se laji, jossa hän haluaa menestyä jopa olympiatasolla. 

Kerttu Iso-Pellinen on yksi niistä rohkeista tytöistä, joka Petra Olli esikuvanaan tykkää painista. 11-vuotias Kerttu ei ujostele ilmoittaa tavoitettaan  

–Maailmanmestaruuskisoihin osallistuminen olisi unelma, hän kertoo. 

Leevi Norrena 

Aleksi Övermark jatkaa painijasuvun perinnettä. Kuvassa punapaitaisen Aleksin tyylinäyte.
Kerttu Iso-Pellinen on harrastanut painia 2,5 vuotta. Esikuvansa Petra Ollin esimerkkiä seuraten tulevaisuuden tavoitteena on painin maailmanmestaruuskilpailut.
Nurmon Jymyä edustanut Jouko Salomäki on Suomen viimeinen painin olympiakultamitalisti. Los Angelesin kisoissa 1984 hän voitti 74 kilon sarjan, vaikka finaalin hän paini yksi kylkiluu poikki ja kaksi murtuneena. Olympiakullan lisäksi hän on voittanut maailmanmestaruuden. Palkintokaapista löytyy lisäksi EM-hopea sekä MM- ja EM-pronssi. Itäkylän painijasuvun Matti Övermark on kaksinkertainen Suomen mestari. Euroopan mestaruuskisoissa hän oli kuudes ja voitti kerran Länsi-Euroopan mestaruuden. Ura jatkui valmentajana useita vuosia.

Jaa Somessa

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Jätä kommentti