RUUKKI Constructionin uuden kattoprofiileja valmistavan tuotantolinjan avajaisia vietettiin Vimpelissä 15. marraskuuta. Erilaisia pystysaumavesikatteita valmistava tuotantolinja on Vimpeli Flow -kehityshankkeen suurin yksittäinen koneinvestointi.
Ruukki on investoinut viime vuosina yhteensä kahdeksan miljoonaa euroa Vimpelin tehtaaseen.
–Vimpeli Flow -kehityshanke käynnistettiin vuonna 2021. Sen aikana on muun muassa tehty sosiaalitiloihin iso remontti, rakennettu väestönsuojatilat, lastaushallin kattorakenteet on uusittu, on kehitetty tuoteominaisuuksia ja uusia tuotteita, lisätty tuotantokapasiteettia ja automaatioastetta sekä uudistettu tuotantolinjoja. Tällä on ollut merkittävä parannus tehokkuuden lisäksi myös työturvallisuuteen, kertoo Ruukki Constructionin Vimpelin tehtaanjohtaja Tapio Videnoja.
Vimpelissä valmistunutta lähes 100-metristä profilointilinjaa pidetään maailmankin mittakaavassa edistyksellisenä. Tuotteiden vastuullisuutta lisäävät myös tehtaalla tehdyt energiatehokkuuden parannukset, muun muassa siirtyminen fossiilittomaan sähköön ja kierrätysperäisiin pakkausmateriaaleihin osana tuotantoa.
–Uusi linjasto tuplaa tehtaan lukkosaumatuotteiden valmistuskapasiteetin, tämä näkyy muun muassa toimitusnopeudessa. Vanha linjasto lähti Ruukin sisartehtaalle Ukrainaan, kertoo Videnoja.
–Investointi on ollut tehtaan mittakaavassa iso, ja Vimpelille alueellisesti merkittävä. Meillä on Vimpelissä myynnin ja tuotannon puolella töissä noin 90 henkilöä ja karkeasti voisi arvioida, että työllistämme alihankkijoita saman verran. Pidän tärkeänä tulevaisuuden kannalta sitä, että hanke saatiin vietyä maaliin.
RUUKKI Constructionin toimitusjohtaja Sami Eronen pitää Vimpelin tehtaan sijaintia yhtenä tärkeimmistä Ruukin tehdas lokaatioista.
–Vimpelistä löytyy osaamista, toimittajat ja kaikki tarvittava infra tästä ympäriltä, täällä on niin sanotusti kaikki valmiina. Yhteistyö paikallisten toimijoiden kanssa on täällä merkittävää.
VIDENOJA suhtautuu haasteellisista ajoista huolimatta tulevaisuuteen toiveikkaasti.
–Lomautuksilta on toistaiseksi vältytty. Vuoden ensimmäiset kuukaudet ovat aina hiljaisimmat, mutta koetamme kulujen kanssa selvitä parhaamme mukaan. Meillähän on suhteellisen lyhyt tilauskanta, tiedämme tulevasta myynnistä vain 2–3 viikkoa eteenpäin, mutta uskallan silti olla toiveikas ensi vuoden suhteen.