• Sedusta valmistuneita lähihoitajia: Ylärivi vasemmalta: Niina Hilli (Vimpeli), Niina Luoma-aho (Alajärvi, Tehyn stipendi), Niina Juden-Pulkkinen (Lappajärvi), Tanja Bränn (Jepua), opettaja Tuija Viinamäki. Alarivi Helin Haak (Lappajärvi), Merja Kottari (Evijärvi, stipendi Keski-Pohjanmaan Osuuspankki), Terhi Osmonen (Lappajärvi) ja Milja Manninen (Vimpeli, kaksoistutkinto) Kuva: Santeri Viinamäki
  • Sedusta valmistuneita lähihoitajia: Vasemmalta opettaja Tuija Viinamäki, Silja Jokela (Alajärvi, Superin stipendi), Emmi Nurminen (Alajärvi), Mira Savela (Alajärvi), Reija Takala (Lappajärvi, Tehyn stipendi), Pihla-Maria Ukonmäki (Alajärvi) ja Erin Kangastie (Lappajärvi). Kuva: Santeri Viinamäki

Valmistuneita Järviseudulta ja Kauhavalta

Sedusta ja Seamkista kevään aikana valmistuneita järviseutulaisia ja kauhavalaisia. Onnittelemme valmistuneita!

Sedusta toukokuussa valmistuneita (Järviseutu ja Kauhava)

Sedu Ilmajoki, Ilmajoentie Maatalousalan pt, maaseutuyrittäjä: Hemminki Lauri, Kauhava; Isosomppi Petri, Kauhava; Kamppila Simo, Kauhava; Somppi Teemu, Kauhava

Sedu Kurikka Media-alan pt, kuvallisen ilmaisun toteuttaja: Parkkari Ella-Maria, Alajärvi

Turvallisuusalan pt, turvallisuusvalvoja: Härkönen Tommi, Alajärvi; Keskitalo Jenna, Soini; Mattila Elisa, Kauhava

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto, turvallisuusvalvoja: Wehkoja Annika, Alajärvi

Sedu Lapua

Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Lehtola Eetu, Alajärvi.

Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Korpi Iikka, Kauhava; Lehto Juuso, Kauhava; Mäki Eemeli, Kauhava.

Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Mertoniemi Toni, Kauhava; Mäenpää Samuel, Kauhava; Salimäki Toni, Kauhava.

Liiketoiminnan pt, merkonomi: Haukkala Leevi, Kauhava; Jutila Aukusti, Kauhava; Koivula Veera, Kauhava; Korvenkari Ira, Kauhava

Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja: Aalto Milana, Kauhava; Haukka Taru, Alajärvi; Mäkinen Jessica, Kauhava.

Rakennusalan pt, talonrakentaja: Kiviniemi Joonas, Kauhava; Korpilahti Jere, Kauhava; Petrov Stepan, Kauhava; Pienräihä Riku, Kauhava

Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Järvi Jenni, Kauhava

Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja: Jokela Silja, Alajärvi; Juden-Pulkkinen Niina, Lappajärvi; Kangastie Erin, Lappajärvi; Korpi Aada, Kauhava; Kottari Merja, Evijärvi; Nurminen Emmi, Alajärvi; Ormiskangas Sanna, Soini; Osmonen Terhi, Lappajärvi; Saarenpää Susanna, Kauhava; Takala Reija, Lappajärvi, Ukonmäki Pihla-Maria, Alajärvi

Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja ja automaatioasentaja: Korkiatupa Jermu, Kauhava

Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ICT-asentaja: Muilu Veeti-Jussi, Kauhava.

Sedu Rengonharju

Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Hautamäki Rami, Kauhava;

Rakennusalan pt, maarakennuskoneenkuljettaja: Luoma-aho Matias, Alajärvi; Mäkinen Konsta, Kauhava; Pukkila Timo, Kauhava

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, laitoshuoltaja: Mäntylä Hanna, Lappajärvi

Sedu Seinäjoki, Suupohjantie

Johtamisen ja yritysjohtamisen eat, Johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala: Keto Minja, Evijärvi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala: Koivisto Krista, Kauhava

Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala: Etula Jennika, Alajärvi

Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala: Luoma Janina, Kauhava

Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Hautala, Laura, Kauhava

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja: Filppula Henriikka, Kauhava; Puls Cindy, Alajärvi.

Vanhustyön eat, muistihoitaja (EAT): Norrena Sanna, Evijärvi

Sedu Ähtäri, Koulutie 

Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Hauta-aho Viljami, Alajärvi

Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Nimetön Joni, Alajärvi; Raivio Eemeli, Alajärvi

Seamk

Agrologi: Senni Lahti, Kauhava, Taina Pesola, Kauhava, Linda Virkamäki, Soini

Geronomi: Kirsi Kemppainen, Kauhava, Tuire Keski-Kujala, Lappajärvi Jaana Mäntylä, Vimpeli

Insinööri, Automaatiotekniikka: Santeri Kamppila, Kauhava, Tommi Pelkkala, Kauhava, Joel Tikka, Kauhava

Insinööri, Rakennustekniikka: Teemu Haapasaari, Kauhava, Tiina Viitala, Kauhava

Rakennusmestari, Rakennustekniikka: Mikko Hemminki, Alajärvi, Jan Kujala, Alajärvi, Eemil Turja, Alajävi

Sairaanhoitaja: Essi Lätäkönmäki, Kauhava, Reija Patama, Soini

Sosionomi: Sonja Ala-Fossi, Kauhava, Jukka Korri, Lappajärvi

Tradenomi, liiketalous: Emma Kivikangas, Kauhava, Susanna Paalanen, Kauhava

Tradenomi, pk-yrittäjä: Sani Murtoniemi, Kauhava

Insinööri (ylempi AMK), Rakentaminen: Tero Turja, Alajärvi

Insinööri (ylempi AMK), Teknologiaosaamisen johtaminen: Anssi Kirsilä, Alajärvi

Sosiaali- ja terveysala ylempi AMK, Kliininen asiantuntijuus: Anniina Rintala, Alajärvi

Sosiaali- ja terveysala ylempi AMK, Sosiaaliala: Lotta Orrenmaa, Kauhava

Jaa juttu: