Kortesjärven alakoulun urheilukisat 7.9.

Kortesjärven yhtenäiskoulun alakoulun yleisurheilukisat käytiin Kauhavan urheilukentällä 7.9.2021. Lue tulokset tästä!

Tuloksia

40 m

1.-2.lk tytöt loppukilpailu: 1) Elli Mattila7.24,  2) Riia Mäenpää 7.55, 3) Sanni Kalliokoski 7.60, 4) Amanda Tyynismaa 8.13, 5) Ava Vesakoski 8.23, 6) Minttu Erkinheimo 8.50, 7) Venla Ylikoski 8.81, 8) Oona Ojavainio 9.14

ERÄ1: 1) Sanni Kalliokoski 7.80, 2) Amanda Tyynismaa 7.90, 3) Ella Hakala 9.81, 4) Iiris Korpi 9.84

ERÄ2: 1) Ava Vesakoski 7.84, 2) Minttu Erkinheimo8.40, 3) Oona Ojavainio 9.49, 4) Aleksandra Kanninen 10.73

ERÄ 3: 1) Elli Mattila 7.78,2) Riia Mäenpää 8.17, 3) Venla Ylikoski 8.95

1.-2.lk pojat loppukilpailu: 1) Juho Lindholm 7.38, 2) Emil Tenev 7.69, 3) Jimi Kunnari 8.30,4) Topi Mäkelä 8.43, 5) Peetu Aromäki 8.50, 5) Arttu Karila 8.50, 7) Matias Lehto 8.78, 8) Otso Autio 9.20

ERÄ 1: 1) Jimi Kunnari 7.70, 2) Topi Mäkelä7.78, 3) Peetu Aromäki 8.14, 4) Otso Autio8.30

ERÄ 2:1) Juho Lindholm 7.84, 2) Iisakki Pellinen 8.99, 3) Elias Kärkkäinen 9.24, 4) Väinö Rintamäki 9.64, 5) Kasper Porkholm 9.72

ERÄ 3: 1) Emil Tenev 7.49, 2) Arttu Karila 8.34, 3) Matias Lehto 8.74, 4) Kimi Syväjärvi 8.93, 5) Elmeri Leppänen 9.01, 6) Jere Toppari 9.06

60 m

3.-4.lk tytöt loppukilpailu: 1) Milja Kalijärvi 9.74, 2) Peppi Karila 10.23, 3) Kiia Kunnari10.34, 4) Pauliina Viita-aho 10.41, 5) Minja Porkholm 11.30, 6) Saara Autio 11.53, 6) Friida Rantala11.53, 8) Kerttu Palomäki 11.59

ERÄ 1:1) Peppi Karila11.20, 2) Minja Porkholm 11.41, 3) KerttuKorpi 11.93, 4) Justiina Teppo 12.23, 5) Aada Kanninen 13.77

ERÄ 2:1) Kiia Kunnari 10.93, 2)Friida Rantala 11.49, 3) Saara Autio 11.81, 4) Iida Kielinen 11.83, 5) Ronja Ritala 12.27

ERÄ 3: 1)Milja Kalijärvi 10.03, 2) Pauliina Viita-aho 10.93, 3) Kerttu Palomäki 11.02, 4) Minttu Korpi 12.54, 5) Annika Nevamäki 12.70

3.-4.lk pojat loppukilpailu: 1) Kenor Kaiv 10.43,2) Arttu Hämäläinen 10.57, 3) Aatu Mattila10.76, 4) Veeti Aromäki 10.90, 5) Konsta Luoma 10.93, 6) Lenni Puntola 10.97, 7) Jani Hanhikoski 11.41, 8) Juho Toppari 11.68

ERÄ 1: 1) Veeti Aromäki 10.60, 2) Eero Lindholm 11.00, 3) Elmeri Asuinmaa 11.05, 4) Joni Koskinen 11.19, 5) Nicolas Sobrie 12.21

ERÄ 2: 1) Arttu Hämäläinen 10.46,2) Jani Hanhikoski 10.84, 3) Joona Salo 11.03, 4) Kosti Kari 11.10, 5) Erno Kontiainen 13.77, 6) Benjamin Sobrie 14.48

ERÄ 3: 1) Konsta Luoma 10.71,2) Lenni Puntola 10.84, 3) Juho Toppari10.88, 4) Aatu Lindholm 10.91, 5) Roope Mannermaa 10.94, 6) Eero Taivainen 11.34

ERÄ 4: 1) Kenor Kaiv 10.18, 2) Aatu Mattila 10.19, 3) Iikka Pitkäjärvi 11.25, 4) Sebastian Sobrie 16.81

5.-6. lk pojat

Erä 1: 1) Lauri Korkeamäki 9.80, 2) Kusti Palomäki 10.10, 3) Onni Isomäki 10.17, 4) Miro Mäenpää 10.23, 5) Oskari Tyynismaa 10.46, 6) Väinö Teppo 13.27

Erä 2: 1) Leevi Luoma 10.04, 2) Arttu Tyynismaa 10.10, 3) Väinö Viita-aho 10.20, 4) Viljami Koski 11.65, 5) Veeti Koskinen 12.21

Loppukilpailu: 1) Lauri Korkeamäki 9.69, 2) Leevi Luoma 9.71, 3) Arttu Tyynismaa 9.95, 4) Oskari Tyynismaa 10.19, 5) Onni Isomäki 10.27, 6) Kusti Palomäki 10.46, 7) Miro Mäenpää 10.59, 8) Väinö Viita-aho 10.66

5.-6. lk tytöt: Erä 1: 1) Jenna Taivainen 9.46, 2) Iina Luoma 10.03, 3) Jenni Paalanen 10.57, 4) Eveliina Hölsömäki 11.87, 5) Alisa Salo 12.36

Erä 2: 1) Venla Suomela 8.78, 2) Moona Autio 10.10, 3) Enni Lindholm 10.21, 4) Miisa Asuintupa 11.02, 5) Aada Hautala 13.98

Loppukilpailu: 1) Venla Suomela 9.16, 2) Jenna Taivainen9.60, 3) Iina Luoma 9.68, 4) Moona Autio10.12, 5) Miisa Asuintupa 10.44, 6) Jenni Paalanen 10.48, 7) Enni Lindholm 10.82, 8) Eveliina Hölsömäki 14.67

600 m juoksu 1.-2. lk pojat: 1) Arttu Karila 2.39, 2) Emil Tenev2.42, 3) Eetu Mannermaa 2.53, 4) Juho Lindholm2.55, 5) Samu Hautanen 2.56, 6) Niku Palojärvi 3.03, 7) Jere Toppari 3.15, 8) Topi Mäkelä 3.23, 9) Elias Kärkkäinen 3.25, 10) Kimi Syväjärvi 3.43, 11) Kaapo Kalliokoski 3.55, 12) Elmeri Leppänen3.56, 13) Iisakki Pellinen 3.59, 14) Matias Lehto 4.46

1.-2. lk tytöt: 1) Elli Mattila 2.37, 2) Ava Vesakoski2.39, 3) Riia Mäenpää 3.13, 4) Sanni Kalliokoski3.38, 5) Minttu Erkinheimo 3.45, 6) Venla Ylikoski 3.46, 7) Aleksandra Kanninen 4.04

3.-4. lk pojat: 1) Kenor Kaiv 2.29, 2) Eero Lindholm2.31, 3) Lenni Puntola 2.32, 4) Jani Hanhikoski2.38, 5) Veeti Aromäki 2.42, 6) Aatu Lindholm 2.44, 7) Iikka Pitkäjärvi 2.45, 8) Arttu Hämäläinen3.16, 9) Nicolas Sobrie 3.19, 10) Benjamin Sobrie 3.37, 11) Sebastian Sobrie 4.03

3.-4. lk tytöt: 1) Milja Kalijärvi 2.22, 2) KerttuPalomäki 2.23, 3) Peppi Karila 2.46, 4) Minttu Korpi2.54, 5) Minja Porkholm 3.05, 6) Kerttu Korpi 3.40, 7) Annika Nevamäki 4.08

5.-6. lk pojat: 1) Leevi Luoma 2.15, 2) Esko Rantala2.20, 3) Arttu Tyynismaa 2.25, 4) Väinö Viita-aho 2.39, 5) Kusti Palomäki 2.45

5.-6. lk tytöt: 1) Venla Suomela 2.09, 2) Enni Lindholm2.16, 3) Iina Luoma 2.18

Pallonheitto 1-2. lk pojat: 1) Juho Lindholm 16.53, 2) Arttu Karila 16.35, 3) Kasper Porkholm 15.49, 4) Emil Tenev 15.46, 5) Jimi Kunnari 15.44, 6) Peetu Aromäki 13.28, 7) Niku Palojärvi 13.17, 8) Samu Hautanen 12.93, 9) Iisakki Pellinen 12.48, 10) Väinö Rintamäki 11.10, 11) Kaapo Kalliokoski 10.56, 12) Otso Autio 9.65, 13) Matias Lehto 9.58, 14) Topi Mäkelä 9.44, 15) Elias Kärkkäinen 9.16, 16) Kimi Syväjärvi 9.04, 17) Eetu Mannermaa 8.46, 18) Jere Toppari 7.59, 19) Elmeri Leppänen 7.05,

1-2. lk tytöt: 1) Sanni Kalliokoski 13.06, 2) Amanda Tyynismaa 10.95, 3) Ella Hakala 10.30, 4) Oona Ojavainio 9.74, 5) Minttu Erkinheimo 8.88, 6) Elli Mattila 8.78, 7) Venla Ylikoski 8.16, 8) Ava Vesakoski 7.61, 9) Iiris Korpi 6.73, 10) Riia Mäenpää 6.33, 11) Aleksandra Kanninen 5.39,

Kuula 3-4.lk pojat: 1) Kosti Kari 6.32, 2) Aatu Lindholm 5.96, 3) Kenor Kaiv 5.79, 4) Elmeri Asuinmaa 5.60, 5) Arttu Hämäläinen 5.60, 6) Aatu Mattila 5.30, 7) Veeti Aromäki 4.90, 8) Eero Taivainen 4.73, 9) Niko Koskinen 4.59, 10) Antton Rantala 4.58, 11) Iikka Pitkäjärvi 4.56, 12) Joni Koskinen 4.56, 13) Eero Lindholm 4.28, 14) Erno Kontiainen 4.20, 15) Nicolas Sobrie 3.86, 16) Juho Toppari 3.83, 17) Benjamin Sobrie 2.95, 18) Sebastian Sobrie 2.32,

3-4. lk tytöt: 1) 1) Kerttu Korpi 5.71, 2) Kiia Kunnari 5.49, 3) Kerttu Palomäki 4.90, 4) Iiris Paasonen 4.67, 5) Friida Rantala 4.50, 6) Susanne Palojärvi 4.22, 7) Peppi Karila 4.15, 8) Aada Kanninen 3.99, 9) Justiina Teppo 3.88, 10) Milja Kalijärvi 3.87, 11) Pauliina Viita-aho 3.86, 12) Minja Porkholm 3.44, 13) Amanda Leppänen 3.10, 14) Annika Nevamäki 2.99, 15) Iina Koivisto 2.94, 16) Iida Kielinen 2.76,

5-6. lk pojat: 1) Väinö Viita-aho 7.46, 2) Oskari Tyynismaa 7.35, 3) Eero Asuinmaa 5.83, 4) Elias Pahkajärvi 5.69, 5) Miro Mäenpää 5.47, 6) Väinö Teppo 5.18, 7) Kusti Palomäki 5.17, 8) Veeti Koskinen 4.76, (4.67), 9) Esko Rantala 4.76, (4.63), 10) Viljami Koski 4.68, 11) Leevi Luoma 4.67, 12) Vihtori Autio 4.14,

5-6. lk tytöt: 1) Iina Luoma 6.65, 2) Venla Suomela 5.72, 3) Jenni Paalanen 5.57, 4) Laura-Liisa Kaiv 5.56, 5) Jenna Taivainen 5.05, 6) Aava Rantala 4.41, 7) Enni Lindholm 4.25, 8) Ketlin Muuga 4.00, 9) Alisa Salo 3.84, 10) Roosa Pitkäjärvi 3.42, 11) Veera Pitkäjärvi 3.36, 12) Aada Hautala 3.04,

Pituus 1.-2. lk tytöt: 1) Ava Vesakoski 2.45, 2) Riia Mäenpää 2.27, 3) Iiris Korpi 2.14, 4) Sanni Kalliokoski 2.13, 5) Minttu Erkinheimo 2.13, 6) Amanda Tyynismaa 2.11, 7) Elli Mattila 2.10, 8) Venla Ylikoski 2.01, 9) Annika Nevamäki 1.80, 10) Oona Ojavainio 1.74, 11) Aleksandra Kanninen 1.62, 12) Ella Hakala 1.55

1.-2. lk pojat: 1) Niku Palojärvi 2.96, 2) Juho Lindholm 2.93, 3) Emil Tenev 2.85, 4) Arttu Karila 2.73, 5) Peetu Aromäki 2.61, 6) Kaapo Kalliokoski 2.57, 7) Samu Hautanen 2.49, 8) Elias Kärkkäinen 2.48, 9) Eetu Mannermaa 2.45, 10) Topi Mäkelä 2.42, 11) Kasper Porkholm 2.27, 12) Kimi Syväjärvi 2.20 13) Elmeri Leppänen 2.12, 14) Jimi Kunnari 2.07, 15) Jere Toppari 1.96, 16) Iisakki Pellinen 1.84, 17) Otso Autio 1.64, 18) Matias Lehto 1.52 (1.40), 19) Väinö Rintamäki 1.52 (1.39)

3.-4. lk tytöt: 1) Peppi Karila 2.98, 2) Kiia Kunnari 2.97, 3) Iiris Paasonen 2.96, 4) Kerttu Palomäki 2.84 (2.75), 5) Milja Kalijärvi 2.84 (2.65), 6) Friida Rantala 2.75, 7) Pauliina Viita-aho 2.60, 8) Minttu Korpi 2.50, 9) Kerttu Korpi 2.46, 10) Minja Porkholm 2.44, 11) Iida Kielinen 2.43, 12) Iina Koivisto 2.32, 13) Susanne Palojärvi 2.19, 14) Saara Autio 2.06, 15) Ronja Ritala 1.84

3.-4.lk pojat: 1) Aatu Mattila 3.03, 2) Arttu Hämäläinen 2.99, 3) Kenor Kaiv 2.95, 4) Aatu Lindholm 2.91, 5) Joona Salo 2.89, 6) Lenni Puntola 2.87, 7) Iikka Pitkäjärvi 2.83, 8) Joni Koskinen 2.81 (2.73), 9) Jani Hanhikoski 2.81 (2.65), 10) Veeti Aromäki 2.64, 11) Konsta Luoma 2.59 (2.56), 12) Elmeri Asuinmaa 2.59 (2.16), 13) Kosti Kari 2.56, 14) Eero Taivainen 2.55, 15) Juho Toppari 2.44, 16) Eero Lindholm 2.42, 17) Roope Mannermaa 2.39, 18) Erno Kontiainen 2.17, 19) Niko Koskinen 2.11, 20) Antton Rantala 2.06, 21) Nicolas Sobrie 1.98, 22) Benjamin Sobrie 1.84, 23) Sebastian Sobrie 1.30

5.-6. lk tytöt: 1) Venla Suomela 3.82, 2) Iina Luoma 3.48, 3) Roosa Pitkäjärvi 3.46, 4) Jenna Taivainen 3.30, 5) Enni Lindholm 3.28, 6) Moona Autio 3.00, 7) Jenni Paalanen 2.96, 8) Miisa Asuintupa 2.71, 9) Laura-Liisa Kaiv 2.70, 10) Veera Pitkjärvi 2.69, 11) Eveliina Hölsömäki 2.61, 12) Alisa Salo 2.40, 13) Ketlin Muuga 2.22, 14) Aada Hautala 2.00, 15) Aava Rantala 1.95

5.-6. lk pojat: 1) Väinö Viita-aho 3.36, 2) Leevi Luoma 3.33, 3) Oskari Tyynismaa 3.32, 4) Lauri Korkeamäki 3.25, 5) Onni Isomäki 3.20, 6) Arttu Tyynismaa 3.14, 7) Miro Mäenpää 3.11, 8) Kusti Palomäki 2.98, 9) Viljami Koski 2.93, 10) Esko Rantala 2.65, 11) Vihtori Autio 2.48, 12) Elias Pahkajärvi 2.35, 13) Veeti Koskinen 2.31, 14) Väinö Teppo 1.73

Korkeus 5.-6.lk tytöt: 1.) Enni Lindholm 125, 2.) Iina Luoma 115, 3.) Laura-Liisa Kaiv 105, 4.) Venla Suomela 100, 5.) Alisa Salo 90

5.-6.lk pojat: 1.) Arttu Tyynismaa 110, 2.) Väinö Viita-aho 105, 3.) Oskari Tyynismaa 105, 4.) Onni Isomäki 105, 5.) Kusti Palomäki 100, 6.) Veeti Koskinen 100, 7.) Viljami Koski 90, 8.) Vihtori Autio 85, 8.) Miro Mäenpää 85

Keihäs 5.-6.lk tytöt: 1.) Jenni Paalanen 16.02, 2.) Iina Luoma 13.78, 3.) Venla Suomela 13.73, 4.) Enni Lindholm 10.08, 5.) Eveliina Hölsömäki 8.26, 6.) Ketlin Muuga 6.36

5.-6.lk pojat: 1.) Väinö Viita-aho 22.43, 2.) Kusti Palomäki 19.28, 3.) Eero Asuinmaa 15.37, 4.) Oskari Tyynismaa 12.71, 5.) Viljami Koski 11.63, 6.) Vihtori Autio 11.55, 7.) Elias Pahkajärvi 9.88, 8.) Miro Mäenpää 9.82, 9.) Veeti Koskinen 6.79, 10.) Väinö Teppo 6.74

Jaa juttu: